Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feeder za tmy, jak rozeznávat záběry

18. 10. 2017
Dozvíte se jak svůj feeder a to především feederovou špičku na rybolov za tmy připravit a co si vzít sebou k vodě, abychom dokázaly bezproblémově rozeznávat záběry.

Stejně tak jako každý jiný rybář i já mám velmi rád rybolov za tmy. Jednak s pomalu ustupujícím sluncem přichází ta tajemná chvíle, kdy tušíte, že nyní začnou brát velké ryby a za druhé vše vypadá najednou tak kouzelně a ta půl hodinka než slunce úplně zapadne a nebude vůbec žádné světlo, je prostě k nezaplacení. Potom přijde naprostý klid, uklidňující zvuky přírody a občasná rána po zalovení či skok ryby, kterou neuvidíte a tak jen můžete odhadovat, o jak veliký exemplář se jednalo.  

S feederem za tmy jsem se pokoušel chytat už několik let zpátky, ale v té době ještě nebylo na internetu tolik informací, chemická světýlka s různými připínači k feederové špičce také chyběly, ale i tak jsem si dokázal poradit, stačila mi k tomu jako správnému kutilovi pouze průhledná páska. Dnes je to všechno mnohem snažší a člověk má na výběr mezi několika vychytávkami, které pro rybolov s feederem za tmy může použít a právě o tom dnes budu psát.  Dozvíte se tedy jak svůj feeder a to především feederovou špičku na rybolov za tmy připravit a co si vlastně vzít sebou k vodě, abychom dokázaly rozeznávat záběry.

Kbelík s lampičkou

První možností jakým způsobem zřetelně vidět feederovou špičku když je tma je kbelík s vnořenou lampičkou. Tato záležitost je ovšem reálná pouze v případě, že budeme chytat na stojatém či mírně tekoucím revíru, abychom si mohli dovolit mít špičku prutu u země. Lampička postavená v kbelíku není vůbec špatnou volbou, jednak světlo není tak intenzivní a tak skvěle osvětlí jen feederovou špičku a za druhé světlo nezasahuje do vody, ani mi neškrábe oči. Mezi negativy řadím to, že budete muset často měnit baterky ve své lampičce, tedy pokud nepoužijete svíčky, což mimochodem fungovalo také a to, že toto osvětlení můžete použít jen v případě, že budete chytat s prutem u země, nikoliv zdviženým nahoru, jako když jste například na rychle tekoucí řece.

Chemické světýlko

S nástupem moderní doby přišlo samozřejmě i chemické světýlko, to lze k prutu přilepit zmiňovanou průhlednou páskou nebo pomocí speciálního klipu, který už nyní pořídíte téměř v každém rybářském obchodě. V případě, že se rozhodnete zakoupit klip na prut, pamatujte na to, že feederová špička je docela tenká a tak je nutné nakoupit klipy na chemická světýlka s označením feeder. U klipu vidím jednoznačnou výhodu v tom, že se nijak nezdržujete, pouze nacvaknete klip společně se světýlkem na špičku a můžete chytat. Navíc ve většině případů se vám nestane, že by se vlasec o klip, který je důmyslně vytvořen nějak zamotal a tak si můžete užívat plnými doušky noční rybolov. V případě, že použijete pásku, už to může být horší, jednak se páska časem může odlepovat, což způsobí problémy v podobě zamotání vlasce, někdy páska zkrátka nemusí úplně dokonale držet a tak vám může světýlko při náhozu ze špičky spadnout.

Rolnička

Rolničku znají především sumcaři, při chvění špičky prutu se ozve ostrým zvukem rolnička a my můžeme zasekávat. Tato volba se mi líbí nejméně, a proto jsem ji použil v rámci testování pouze jednou. Jednak to dělá opravdu rámus a za klidného večera tak můžete rušit své okolní rybářské sousedy a za druhé jsou s tím neustále starosti. Většinou je velmi problematické s rolničkou také nahazovat, proto je nutné ji sundat z prutu a zase nasadit, všechno to stojí čas i vaše nervy. No, a pokud byste rolničku měli nasazenou na prutu pořád, možná by se po čase ozval i sousedící rybář, jelikož feeder je přece jenom aktivní způsob rybolovu a tak by to u vody vypadalo jako na zvonkohře a ne na rybách.

Natření feederové špičky fosforeskující barvou

Nějakou ze svých špiček můžete obětovat i pro rybolov v noci a doma ji připravit, tak aby v noci svítila. Světlo, které bude vyzařovat, sice není úplně dokonalé, ale kolikrát mi takto předem připravená špička bohatě stačila. Stačí vzít fosforeskující barvu, nanést na špičku pořádný nátěr a poté, aby špička nebyla příliš hrubá realizovat ještě jeden nátěr bezbarvým lakem. Já osobně jsem tuto možnost ovšem ještě nevyzkoušel a tak pouze referuji doporučení svého známého, kterému to prý opravdu funguje.

Pro mě osobně je nejpříjemnější volbou kbelík s lampičkou a potom klasické chemické světýlko. Pozitiva a negativa jsme si více méně probrali. Jediné na co bych chtěl závěrem upozornit je manipulace s prutem a především nahazování v případě, že máme na špičce prutu chemické světýlko. Snadno totiž může dojít k tomu, že se vlasec o světýlko omotá a vy tak při náhozu zlomíte špičku nebo v tom lepším případě jen utrhnete vlasec s celou sestavou.

Rybolov za tmy má své nezaměnitelné kouzlo a doufám, že jsem vám tímto článkem dodal informace, které vám v této záležitosti pomohou. Různé zážitky, případně způsob krmení za tmy s vámi rád proberu v jednom z dalších článků.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feeder za tmy, jak rozeznávat záběry

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář