Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feeder v zimě

16. 01. 2018
Pokud není na hladině celistvý ledový příkrov, je právě feeder jednou z technik, které rozhodně stojí za vyzkoušení i v zimním období. Článek o základních tipech i radách k zimnímu rybolovu na feeder.

Pokud není na hladině celistvý ledový příkrov, je právě feeder jednou z technik, které rozhodně stojí za vyzkoušení i v zimním období. Sice nečekejme ve studené vodě se sníženou aktivitou ryb takové množství záběrů, na jaké jsme navyklí z jarního nebo podzimního chytání, ovšem bez záběru od vody nejspíš také nepůjdeme, pokud víme, jak na to. Je důležité zvolit vhodné místo, správnou a opravdu jemnou, vysoce citlivou sestavu spolu s vhodnou volbou krmení i nástrahy, potom se určitě dočkáme.

Vhodné místo pro lov

Kde ryby nejsou, tam nebude ani záběr, to je jasné, chce to trochu přemýšlet, využít případných znalostí revíru a pokud je to možné, stáhnout opatrně ryby i z větší vzdálenosti. Rozhodně nebudeme ryby hledat na stejných místech, jako v letním období, ačkoli to bývají místa od pohledu pěkná, s dobrým přístupem a v sezóně prověřená. Ovšem ryby se na zimní období přesunuly s největší pravděpodobností jinam, nezbývá tedy, než se vydat za nimi. Prudce tekoucí úseky s okysličenou vodou jsou poměrně náročné na vynaloženou energii (každý pohyb ploutvemi si přece jen nějakou vyžádá, zvlášť v proudu), zaměříme svou pozornost tedy na klidnější tišiny a hlubší místa se zpětným prouděním nebo na místa v bezprostřední blízkosti proudu. Velmi nadějná jsou i místa v blízkosti terénních překážek, zatopených stromů, keřů a zbytků staveb či výraznějších terénních zlomů. U stojatých vod k tomu připočtěme ještě místa u přítoků a vyhledávejme středně hluboké, poklidné části revíru s mírně zvlněným dnem nebo tam, kde se svažuje do původního koryta. Určitý vliv má kromě výběru místa samozřejmě i počasí, při zatažené obloze a všeobecně chladnějším počasí najdeme ryby spíš v hlubších úsecích. Když se objeví výraznější sluneční svit nebo dokonce začne pozvolné oteplování, vyjíždějí pozvolna ryby do mělčích míst, aby začaly s intenzívnějším vyhledáváním potravy.

Ne všechny ryby budou stejně aktivní

Co se týče stojatých vod, pokud budeme mít štěstí a najdeme to správné místo, máme šanci na úlovek  cejnů, plotic, perlínů, karasů aobčas i nějakého toho kapříka, z dravých ryb potom  okouna  nebo candáta (na feeder se totiž dají lovit i dravci, není to jen o "zmýlených" záběrech), někde se lze dočkat dokonce záběru mníka (pozor, na většině revírů je hájen!) , na soukromých revírech se v zimním období poměrně často uloví také jeseter. V tekoucích vodách je pravděpodobný navíc k výše zmíněným druhům i záběr všudypřítomného tlouště, podoustve, občas i parmy a všude, kde je smíšená obsádka, se můžeme setkat s často a hojně vysazovaným pstruhem duhovým, případně se sivenem.

Vhodná montáž je bezesporu důležitá

Pokud nepotřebujeme nahazovat příliš daleko, volíme malé, nenápadné krmítko a jednoduchou montáž, u které tak eliminujeme riziko případného zamotání. To znamená kratší přívěsy a menší háčky. Do proudné vody vybereme vždy ploché nebo čtvercové krmítko, které nemá tendenci se pohybovat po dně, stojatá voda umožní i použití kulatých krmítek. Háčky použijeme střední nebo raději menší, jejich velikost  by měla odpovídat použité nástraze a zejména zvolené síle vlasce. Jako kmen poslouží dobře vlasec o průměru 0,10 až 0,14 mm, citlivě signalizující i ty nejjemnější záběry. V mrazivém počasí nelze doporučit používání pletených šňůr, které mají tendenci namrzat v očkách i v navijáku. Samozřejmostí je také použití jemných prutů (nejjemnější WINKLEPICKER a LIGHT, případně o něco razantnější MEDIUM bohatě postačí) a kdo je zvyklý využívat praktický feederový terč, bude to mít se sledováním záběrů mnohem snadnější.

Tam, kde není možné zapíchnout vidličky (do navigace se to nesmí a do zmrzlé země to občas nebývá úplně snadné), je dobrým řešením lehký feederový stojánek na trojnožce s nastavitelnou délkou nožek i stabilním uložením prutů. Často v sezóně vystačíme jen s jedním, v zimním období můžeme použít dva a tak zkoušíme současně různé druhy nástrah, s těmi záběry to přece jen tak divoké asi nebude. Opírat prut o batoh nebo tašku není moc šikovné, při každé manipulaci ztrácíme přehled a můžeme tak propást vytoužený záběr. Při lovu můžeme stát (jen to nepřehánět s podupáváním), občas nás pár opatrných kroků trochu protáhne a zahřeje, pokud si vezmeme s sebou sedačku nebo křesílko, i do těch luxusních se občas hodí složená deka. Vhodné oblečení bychom vůbec v tomto období neměli podceňovat, čepice, rukavice a zateplená bunda s kapucí a důkladné boty, to k zimní rybařině prostě patří, i když vyrazíme jen na pár hodin.

Krmení je jedním z klíčů k úspěchu

U feederového chytání je krmení prostě základem, o tom není třeba pochybovat. Nemusí ho být moc, ale pokud se rybám "strefíme do noty", podaří se nám je přilákat a udržet, potom už je záběr jen otázkou času. Použijeme-li vlastní osvědčený recept, kamarádův rodinný a přísně tajený nebo zakoupíme některý z vyhlášených profesionálních výrobků, to závisí jen na nás. Někdo doporučuje sladké, jiný nedá dopustit na slanou příchuť, dipy a koření, když ryby neberou, je dobré vyzkoušet změnu. Do krmení není třeba přidávat větší kousky ani nadměrné množství partiklu, aby se ryby nezasytily, chceme je přece udržet jen aktivní. Na začátku lovu můžeme zakrmit dvěma nebo třemi krmítky řidší vnadící směsi s příměsí hlíny (pro vytvoření krmného mraku) a potom přikrmujeme už jen krmítkem při samotném lovu.

Co dát na háček?

Mezi nejoblíbenější a současně nejúčinnější nástrahy patří bezesporu tradiční a nepostradatelní bílí červi (dobře se osvědčují i žlutě, červeně, růžově nebo zeleně obarvení), které můžeme v malém množství zamačkat i do krmné směsi, dobře fungují i kukly. Z rostlinných nástrah potom speciální těsta a pasty, pelety i čerstvý nebo pařený rohlík. Feeder je pohodová rybolovná technika, se kterou se za mírnějších zimních dnů dobře pobavíme.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feeder v zimě

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář