Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feeder a pop up nástrahy

09. 08. 2017
Tento článek popisuje rybolov na feeder s plovoucím boiliem. Jedná se o takový obecný přehled toho, čeho jsou tyto nástrahy vznášející se nade dnem schopny. Naťukneme si jednotlivé typy revírů, kde by to na popky mohlo šlapat a řekneme si pár tipů i rad ohledně jejich nastražování.

Pamatuji si doby, kdy jsem musel použít k nadzvednutí svých nástrah různé polystyrenové kuličky, doby kdy jsem zkrátka ani nevěděl co to boilie je a musel si poradit pomocí polystyrenu, pěny a podobných vznášejících se hraček. Už v té době na mě rybáři koukali, na co to vlastně chytám a proč mi ti kapři tolik berou. Dnes je doba zase trochu jinde a samozřejmě se pokrok dotknul výrazně i našeho koníčku jménem rybaření.  Od té doby, kdy jsem poprvé spatřil pop-up boilie, tedy plovoucí kuličku, věděl jsem, že to bude jedinečná šance, jak se dostat na spoustě revírů, které navštěvuji k hezčím rybám.

Jasným příkladem pro mne je jedna hluboká přehrada, kterou navštěvuji pravidelně již patnáctým rokem. Když jsem tady poprvé zkoušel vylepšit své nástrahy o polystyrenovou kuličku, která háček krásně nadzvedla nad dno, najednou jsem se dostal k pravidelným záběrům od kaprů. V případě kdy moje nástraha ležela na dně, záběry byly více méně náhodnou záležitostí. Potom jsem zde tímto způsobem začal chytat a nikdy dříve bych se tady tolik nepobavil. Tento revír se pro mne stal oblíbenou destinací, kterou pravidelně navštěvuji i do dnes. Když se na to podívám z aktuálního pohledu, mám mnohem více možností a pop up boilie my zde přineslo za posledních pár let, kdy ho využívám opravdu hezké ryby. Na druhou stranu ovšem musím uznat, že i ryby jsou moudřejší a tak je potřeba vymýšlet neustále nové věci a zdokonalovat své montáže.

Systematicky bych chtěl v tomto článku začít od revírů, kde se opravdu vyplatí zkoušet chytat na plovoucí boilie. Je to takový můj výčet, kde se mi zkrátka s popkama dařilo. Potom bych rád přešel několika větami k počasí, jelikož to mnohdy také hraje velikou roli. A v poslední řadě bych chtěl popsat několik tipů a rad, jakým způsobem plovoucí boilie nastražuji, případně jaké kombinace s plovoucím boilie jsou za mě nejefektivnější.

Revíry a pop up boilie

Jak už jsem zmínil výše, jednoznačně mohu doporučit hluboké přehrady. Ty navštěvuji dvě a celkem pravidelně. Častokrát zde dochází k tomu, že krmení na dně sice upoutá ryby, ale přímo ze dna my ve většině případů berou jen cejni. Ty zajímavější ryby jako jsou kapři a amuři chytám nade dnem. Na hlubokých přehradách se také vyplatí kolikrát prodloužit návazec a to třeba až natolik, že naše plovoucí nástraha se bude vznášet například metr nade dnem. Zdolávání je pak o něco složitější a občas s dlouhým návazcem dost problematické, ale s trochou praxe vám ryby z háčku padat nebudou. Jednou jsem pod vodní hladinu přímo do místa, kde jsem chytal, umístil gopro kameru. Bylo to na velmi čisté pískovně a chytal jsem na hloubce dvanácti metrů. Do místa jsem nastřílel prakem kukuřici, boilie a peletky a nadále dokrmoval i pomocí krmítka. Vlasec jsem měl zaklipovaný pomocí gumičky na navijáku a tak mi celá sestava padala vždy, pokud jsem trefil směr přímo před kameru. Později když jsem tyto podvodní záběry sledoval, všiml jsem si, že se zde kapři a amuři chovají úplně jinak než na mělčích revírech. U krmného místa tyto hezčí ryby byly, ale motaly se vždy zhruba metr nade dnem a občas dolů sjely sezobnout nějakou kukuřici či boilies, potom zase udělaly menší kolečko a takhle se to neustále opakovalo. V případě, kdy jsem zde použil metrový návazec s pop up boiliem, úspěchy se dostavovaly mnohem pravidelněji. Dokonce jsem na kameře viděl pár záběru z přímého přenosu. Kolikrát to byl i takový záběr, kdy mi připadalo, že kapr nebo amur tuto nástraha nechce přijmout, ale hodně ho zajímá a tak do ní třeba jen lehce najede. Častokrát se ovšem ostrý háček zabodnul i z vnější strany do rybích úst a já na své feederové špičce ihned po znatelném pohybu zasekával. Kameru jsem zkoušel umístit do svého krmného místa i na jiných hlubokých revírech a všude to bylo velmi podobné. Samozřejmě to může být revír od revíru jiné, ale zatím jsem se nesetkal s hlubokou přehradou, kde by se ryby chovaly jinak a tak předkládám informace, které jsem viděl na vlastní oči a ověřoval podle sebe samotného.

Mimo hlubokých přehrad, mám skvělé výsledky a úspěchy také na vodách, kde je na dně spousta rostlin. Na jedné takové přehradě, kde místy sahají rostliny, až do padesáti centimetrů nad dno jsem také zkoušel pop up boilie a také jsem zde byl úspěšný. Aby mé putování po podvodních záběrech ovšem nebylo jen z hlubokých přehrad i zde jsem se pokusil umístit kameru. Bylo to ovšem velmi problematické a použitelných záběrů pro své testování jsem neměl tolik, kolik bych si představoval. Nic méně, abych to upřesnil, jednalo se o revír s hloubkou zhruba dvou až dvou a půl metru s tím, že opravdu čtvrtinu vodního sloupce ode dna tvořily vodní rostliny. Zjistil jsem, že ryby zde bezproblémově rostlinami proplouvají a také se zde krmí ze dna. Nic méně občas mi nástraha naprosto zapadla do těchto rostlin a na záběr jsem čekal příliš dlouho nebo vůbec nepřišel. V případě, kdy jsem na tomto revíru použil plovoucí boilie, měl jsem jistotu toho, že nástraha se bude vznášet kousek nad rostlinami a zároveň bude pro všechny ryby dostatečně viditelná a lákavá. Moje teorie se potvrdila a i zde jsem slavil úspěch a to mnohem větší, než když jsem chytal klasicky ze dna.

Revírů, kde můžete zkoušet plovoucí kuličky je bezpočet. Tato nástraha může být efektivní prakticky kdekoliv. Já jsem výše popsal dva zmíněné typy revírů, kde mi popky fungují naprosto vždycky. Je to především takové doporučení a popostrčení pro všechny, kteří těmto nástrahám stále nevěří. Opravdu vám doporučuji je vyzkoušet, zejména na výše popsaných revírech, jelikož vždy když jsem si zde sedl vedle několika feederařů, kteří chytali ze dna, tak jsem byl úspěšnější. A teď se nechci vytahovat, jen zkrátka říkám fakta.

Počasí

I počasí hraje velikou roli na rybí apetit. Setkal se s tím u vody určitě každý a to hned několikrát za život. Ne vždy jsou ryby zkrátka tak aktivní, jak si představujeme a ne vždy odcházíme od vody plní dojmů a zážitků. To ale k rybaření zkrátka patří a proto je to tak hezký koníček.

Nic méně zcela upřímně mohu říct, že i popky mě kolikrát zklamaly a naopak, kolikrát zachránily od nuly. Obecně se dá říct, že jsou popky úspěšné při velikých vedrech, kdy slunko neúprosně praží na vodní hladinu a ryby se tak jezdí vyhřívat vzhůru. Ohledně počasí vám toho ovšem moc nepovím. Kolikrát jsem si na pop up boilies skvěle zachytal, když pršelo a kolikrát jsem vyhořel ve velikých vedrech a ryby braly právě ze dna.

Chce to zkrátka zkoušet, zkoušet a zkoušet.

Nastražování pop up boilie

První a zcela samozřejmou věcí je vlasová metoda. Tedy klasické navázání háčku vlasovou metodou a pod ní umístění popky buď samotné, nebo v kombinaci například s kukuřicí.

Druhou možností je nastražení popky blízko u háčku pomocí gumičky na pelety. S tím rozdílem, že popku protáhnu na nástražní jehlu a poté navleču na gumičku. Přidám klasickou boilie zarážku a gumičku napíchnu na háček. Podobně se to dá udělat i s vlasem. Popka tedy v tomto případě nevisí na vlasu pod háčkem, ale téměř přímo na háčku. Někdy je tato varianta efektivnější a obvykle chytám s jednou sestavu tak, že na vlas navlékám popku společně s kukuřicí a druhou sestavu mám zrealizovanou tak, že použiji pouze popku, kterou právě navléknu na gumičku, která je standardně určená na pelety. Přesněji to pochopíte z obrázků pod článkem.

Variant nastražení popky je také mnohem více. Já osobně jsem opět popsal pouze ty, které my vyhovují, a věřím jim. Zkoušel jsem samozřejmě i jiné varianty, ale tyto dvě varianty se mi zatím jeví jako ty nejúspěšnější a tak nemám zatím žádný důvod něco měnit. Tedy pokud zase nepřijdu na něco nového.

Z několika posledních výprav jsem vypozoroval, že mezi nejúspěšnější kombinace patří jakákoliv popka se sladkou příchutí společně s pár zrnky kukuřice. V případě, kdy jsem nastražil popku s masovou příchutí společně s kukuřicí, nemíval jsem tolik záběrů. Ale opět se to může lišit ročním obdobím i revírem.

Naopak samotná popka se mi zatím vždy jevila jako úspěšnější právě ta v masové příchuti. Já mám zase raději, když mohu přijít k záběru od kapra i amura, proto mnohem častěji v létě využívám sladší příchutě popek. Nic méně v případě použití samotné popky, bez kukuřice více věřím masovým příchutím.

Závěrem

Jako jednu z velikých výhod u chytání s plovoucími kuličkami také vidím to, že velmi často eliminujete záběry od „nežádoucích“ ryb. Myslím tím cejny, plotice a podobně. Tyto ryby se velmi často zdržují pouze a jen u dna. Zatímco kapři a amuři jsou právě schopni vaši nástrahu, která je nade dnem bezproblémově dobrat, jelikož se nepohybují jen u dna. Jistě často se mi stalo, že zejména na hlubokých revírech mi přišel záběr například od cejna i padesát centimetrů nade dnem. Nic méně se ve většině případů jednalo jen o ojedinělou náhodu a já tak měl jistotu toho, že nástraha v mém krmném místě vždy čeká na zajímavější rybu jako je kapř či amur.

Navíc je při rybolovu s popkou například v kombinaci s kukuřicí opravdu vysoká šance na ulovení amura, kterých pokud se nezaměřím opravdu jen na ně, moc nechytám. I z toho důvodu se mi vznášející se nástrahy nade dnem líbí.

Budu se na vás těšit zase u dalšího článku a věřím, že toto není jediný článek o popkách, jelikož v poslední době mne svojí efektivitou doslova učarovaly a už se opět těším na další vyjížďku k vodě, kdy budu moci otestovat jejich účinnost i na dalších revírech.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feeder a pop up nástrahy

  • Karel Poplach před 7 lety

    Moc hezký a inspirativní článek. Díky

Vložit nový komentář