Inzerovat zde
Inzerovat zde

Dvouzubec černoplodý

V přírodě je trojzubec brán jako nepříjemný plevel, semena však konzumuje ptactvo, rostliny u vodních toků jsou potravou pro ondatry a nutrie.

Inzerovat zde

V přírodě je trojzubec brán jako nepříjemný plevel, semena však konzumuje ptactvo, rostliny u vodních toků jsou potravou pro ondatry a nutrie.

Rozpoznávací znaky

Jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých, s přímou lodyhou, vysoká až 120-160 cm, v horní části bohatě rozvětvená, s fialovým nádechem. Kopinaté pilovité lístky s dlouhými řapíky, trojčetné nebo pérovitě složené. Květenství žlutý úbor s listeny, plody jsou ploché klínovité nažky na spodu s 2 ostrými zuby. Kvete červenec až září.

Výskyt

Oba druhy dvojzubce najdeme na vlhkých stanovištích, jako jsou břehy řek, rybníků, jezer, dna letněných rybníků, pobřežní křoviny, ale i vlhká stanoviště bohatá na dusík třeba rumiště, příkopy atd.

Obecně

Dvouzubec černoplodý je invazní druh, původem ze Severní Ameriky zdomácněl zde až ve 20. století, často vytlačuje původní druh dvouzubec trojdílný – Bidens tripartita, který je známý pod lidovým názvem ,,žebrácké vši“ nažky mají zpětné háčky, které se přichytávají na oděv nebo srst zvěře. Dvouzubec černoplodý má výhodu oproti dvouzubci trojdílnému, klíčí dříve a rychleji roste.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Dvouzubec černoplodý

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář