Inzerovat zde
Inzerovat zde

Co je potřeba pro lov na plavanou?

10. 11. 2015
Článek především pro začínající rybáře lovící na plavanou.

Lov na planou je jedna z nejkrásnějších rybářských technik. Téměř každý rybář na ní začíná a později kvůli touze po větším úlovku přejde na feeder nebo do tuhé kaprařiny. Tento článek je plný tipů i rad. Pokud to s plavanou myslíte vážně a máte v úmyslu se jí věnovat vícekrát než jen jednou v roce určitě by vám mohl tento článek hodně napovědět a pomoci do vaších začátků.

Háčky

Háčky je potřeba používat vždy stejně úměrné k velikosti nástrahy a typu revíru na kterém se chystáme lovit. Pokud bych to měl popsat podle nastražení masňáků tak nejvhodnější jsou kombinace:

  • velikost háčku 20-16 - jeden červy
  • velikost háčku 16-14 - dva červy
  • velikost háčku 14-12 - tři červy a více
  • velikost háčku 10-6 - hnoják nebo i kukuřice

Číslování háčků se řídí principem čím větší číslo háčku, tím menší je velikost háčku ve skutečnosti a naopak. Háčky o velikosti například 22-26 používá jen málo kdo a hodí se pro lov velmi malých ryb. Používají se například při závodech kdy je cílem ulovit co největší množství ryb a mnohdy lov malých rybek je jedinou možností.

Podle typu revírů a proudu volíme také velikost háčku. Zatím co na stojaté vodě můžeme použít háčky menší velikosti na tekoucím revíru doporučuji použít háčky o větší velikosti. Na plavanou jsou nejvhodnější háčky k použití od značek Mustad, Kamasan, Gamatssu, VMC, Katana, Suehiro, Drenann, Colmic. 

Vlasce

Plavačková sestava by měla být vždy sestavena z kmenového vlasce a koncového návazce. Je to z důvodu aby jste ušetřily případně trápení utržené rybě a především vaší peněžence. Pokud utrhnete návazec s háčkem není to taková škoda jako celou sestavu se splávkem za sto a více korun. Kmenový vlasec je vhodné použít v průměro od 0,12 až do 0,18mm a následné návazec zvolit vždy o menšího průměru a nosnosti než li je kmenový vlasec. Jako kmenový vlasec doporučuji použít výrobky od značek Colmic a pro návazce od značky Damyl, Milo, Colmic či Maver. 

Kombinací výše zmíněnou docílíme, že naše sestava bude dostatečné pevná pro zásek i zdolávání, bude se s ní dát lehce manipulovat a také budeme mít dokonalý kontakt se splávkem a v horším případě se nám podaří snadno utrhnout i návazec při vázce. 

Pro lov na matchový prut s anglickým splávkem je vhodné použít potápivý vlasec například od značky Milo, Trabucco, Colmic nebo Maver. Investice do kvalitního vlasce se vám vyplatí, jelikož se vám ho snáž podaří potopit pod vodu a nebude vám tak dělat oblouk na hladině a také si budeme moci dovolit použít slavší návazce s jejichž pomocí budeme moci nabízet naší nástrahu mnohem efektivněji a přirozeněji než se silným vlascem. 

Splávky

Splávky dělíme na pevné a klouzavé. Pevné splávky se ve většině případů používají na bič, děličku a bolognesový prut. Klouzavé splávky používáme pro lov s matchovým prutem. Gramáž splávku vždy volíme podle toho v jaké hloubce chceme chytat, jak silné je proudění vody a také podle síly větru. Pro použití platí jednodché pravidlo a to, že na hlubší nebo proudnější revír musíme použít splávek s těžší nosností a to z důvodu, aby naše nástraha propadla ke dnu rychleji a celá sestava se také rychleji srovnala. V případě když fouká budeme také nuceni použít vyšší gramáž splávku a to z důvodu, že se nám bude snadněji a přesněji nahazovat. 

Gramáže uvedené na splávcích nejsou žádná věda a tak jen uvedu jeden příklad. Splávek s označením 6+2 gramy váží šest gramů a je potřeba přidat dva gramy, tak aby byl optimálně potopený. Samozřejmě, že je nutné dovážit každý splávek broky podle vlastního uvážení. Někdo má v oblibě když mu vylízá z vody jen kousek anténky splávku, další zase potřebuji vidět ze splávku trochu více. 

Tvar tělíčka splávku volíme opět podle rychlosti proudu vody. Pokud se chystáme lovit na proudné vodě, použíjeme splávek, který je zavalitý až kulatý. Na stojaté a mírné tekoucí vody je vhodné použít splávky ve tvaru jehly nebo tužky. Zda-li jsme si dobře vybrali tvar i gramáž splávku si snadno prověříme u vody při prvních několika proplavání, pokud se splávek při nadržení výrazně nakloní je jeho tvar málo zavalitý. Dále pokud se splávek při nadržení vyhoupne nad hladinu je jeho gramáž přiliš malá. 

Barvů tělíčka splávku volíme podle aktuálních podmínek u vody. Pokud nám svítí slunce můžeme použít tmavší barvu splávku, pokud je horší viditelnost a je zataženo, osvědčily se mi světlé splávky. Všeobecně je asi nejoblíbenější barva anténky splávku červená. 

Broky a torpily

Pro vyvážení splávku používáme především pevné broky a průběžné olůvka ve tvaru torpily. Při koupi broku je dobré dbát na kvalitu, jelikož některé levnější varianty často poškozují vlasec, který při větším tahu praskne. Broky nesmí být příliš tvrdé ani měkké nejlepší je takový zlatý střed. Z broků mohu doporučit například výrobky od značky MILO, Super Doux. Torpily koupíte bez rpoblému v každém rybářském obchodě. Většinou jsou k dispozici od 0,2 do 20 gramů. Větší torpily je někdy trochu problém sehant, ale to vám může vynahradit nějaký eshop, který když je nemá na skladu objedná a následně vám je přepošle. 

Doufám, že tento článek pomůže všem začínajícím plavačkářům a že těm plavačkářům, kteří už se tomuto krásnému rybolovnému stylu věnují to vrátilo do paměti pár základních principů, které mohou u vody využít. 

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Co je potřeba pro lov na plavanou?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář