Inzerovat zde
Inzerovat zde

Budeme lovit "na dírkách"?

28. 11. 2017
Tento způsob lovu si už u nás získal poměrně velkou popularitu a rybáři, kterým se v zimním období zasteskne po chvílích u vody, jistě rádi využijí každé příležitosti. Není ovšem povolen na většině svazových revírů, tam ho můžeme praktikovat jedině v případě, že je pro revír vypsána výjimka.

Tento způsob lovu si už u nás získal poměrně velkou popularitu a rybáři, kterým se v zimním období zasteskne po chvílích u vody, jistě rádi využijí každé příležitosti. Není ovšem povolen na většině svazových revírů, tam ho můžeme praktikovat jedině v případě, že je pro revír vypsána výjimka. Na většině soukromých revírů se zimním provozem je naopak právě tento rybolovný způsob oblíbený a podporovaný, často není ani třeba být členem jakékoli rybářské organizace a mít i ty minimální zkušenosti s lovem, rozeznáváním rybích druhů a zacházením s rybami. Ovšem tohle nám nepřísluší kritizovat, jde přece o podnikání. Ale lov na dírkách má rozhodně své kouzlo, takže snad bude i nadcházející zima příznivá a dočkáme se ledového příkrovu, který lovit v otvorech, vysekaných nebo vyřezaných do ledu umožní. Navíc je na soukromých revírech zpravidla k dispozici i možnost zapůjčení kompletní výbavy (o té si něco řekneme dále), díky intenzivnímu zarybňování bývají lovící často nadmíru spokojeni.

Bez díry do ledu by to nešlo

Někde přijdeme už k hotovému a jen sítkem vybereme tříšť z otvoru, který zůstal volný, a o jeho vytvoření se postaral někdo jiný, jindy je práce s vytvořením "dírky" na nás. Nejlépe k tomuto účelu rozhodně poslouží speciální vrtáky do ledu, s průměrem nejčastěji v rozmezí 17 až 22 centimetrů. To je ideální rozměr, kterým projde i poměrně velká ryba a zároveň nehrozí, že bychom pod led zapadli my. Čekáme-li větší ryby (candáty nebo štiky), můžeme vyvrtat dva otvory těsně vedle sebe a spojit je do oválného tvaru. Máme -li k dispozici praktický sekáč na led, je práce také poměrně snadná, s klasickou sekerou už se přece jen trochu víc zapotíme. Další variantou je vhodná motorová pila, ovšem je tu riziko úniku oleje do vody, navíc nebývá zrovna vhodná pro přepravu. Hluku při řezání nebo sekání se příliš obávat nemusíme, ryby se za chvíli uklidní a většinou se brzo přijedou podívat, co se tady děje. Na průběžné vybírání zmrazků se hodí nejlépe velké hrubší sítko, na které bychom neměli zapomenout. Otvor nemusí být bezpodmínečně kulatý nebo oválný, jde jen o to, abychom jím mohli vylovit rybu. Podběrák nepoužíváme, šetrně rybu vytáhneme, ty větší uchopíme za skřele. Ryby, které si nechceme ponechat, bychom neměli pokládat na led, aby nedošlo k poškození jejich ochranné vrstvy, v tuhém mrazu je to během chvilky, něco jako když si olíznete v mrazu kliku, pamatujete?

Návnady a nástrahy

I při lovu na dírkách si pomáháme většinou postupným krmením, raději vždy jen po malých dávkách a častěji. Lovíme-li střídavě na více dírkách, krmíme na všech stejně nebo můžeme na každé vyzkoušet jinou směs. Ochucení návnady aromatickými dipy se vyplácí, ryby tak zjistí její přítomnost i na větší vzdálenost. Vnadíme většinou tím, nač budeme lovit, pokud se jedná o těsto nebo granule. Prokrmení je ale vhodné i v případě, že budeme chytat na marmyšky, rybky, červy nebo zkusíme vertikální přívlač, potom zvolíme vhodnou směs. Z dalších vhodných nástrah bychom neměli opomenout patentky, kousky rybek nebo filety, krevety čijiné mořské plody, pro zimní lov můžeme zakoupit i hotové pasty a těsta, které dobře drží na háčku a přitom ani v mrazu úplně neztuhnou. Ze snadno dostupných nástrah lze použít i měkké uzeniny (klobásy, lančmít) a salámy, pro některé ryby je lákavou nástrahou sýr, klasické těsto nebo pařená houska už je spíš jen zoufalou snahou o nouzové řešení, ale co kdyby, vyzkoušet je také můžete...

Zvedání a spouštění nebo plavaná?

Způsoby nabídky jsou při lovu na dírkách rozmanité. Nejčastěji lovíme pozvolným, přerušovaným zvedáním a spouštěním nástrahy, kombinovaným s "poskakováním" nástrahy po dně. Pro tento způsob lovu jsou vhodné zejména nástrahy, které mají nepravidelný tvar a ve vodě se trhavě pohybují, úlovkem bývají především dravé ryby (pstruzi, siveni, okouni, candáti, štiky). Používáme především živočišné nástrahy a nástrahy pro svislé (vertikální) vláčení. Zajímavou kombinací jsou marmyšky, kdy na háček s nalitou nebo nalisovanou olověnou zátěží ještě nastražujeme červíka, kousek rybky nebo jinou nástrahu živočišného původu. Pro použití lehčích nástrah je vhodné před nástrahu umístit zátěž, aby klesání bylo rychlejší.

Při lovu na plavanou zkoušíme nastavit různou hloubku, vhodné je, když si předem změříme, jak hluboko pod námi se nachází dno. Někdy ryby projíždějí kousek pod ledem, jindy se pohybují ve střední části vodního sloupce nebo těsně u dna, chce to experimentovat a pochopitelně přibrat i řádnou porci trpělivosti. Zajímavou pomůckou jsou například zakrmovací splávky, z nichž krmení nebo červící vypadávají i v průběhu lovu.

Vhodné vybavení pro lov na dírkách

Rozhodně bychom neměli podceňovat vliv počasí, na dírkách se loví v opravdové zimě. Takže v první řadě bychom se měli důkladně obléknout (a přitom si zachovat dostatečnou pohyblivost), vzít si s sebou něco k jídlu a také termosku s teplým nápojem (s rumem nebo jiným "posílením" grogu či čaje to ale nepřehánějme, i teplá káva přijde vhod). Batoh s vybavením nebo skládací box, sloužící rovnou i jako sedačka jsou velmi praktickými pomůckami, i když nakonec toho asi u dírek moc nenasedíme. Stojánky na pruty jsou dalším velmi šikovným doplňkem, pokud nechceme po celou dobu lovu držet prut v ruce. Pokládat prut na led totiž není moc rozumné, buď na něj můžeme nechtěně šlápnout, nebo vlasec či šňůra za chvilku přimrzne. Je-li povolen lov na dva pruty, můžeme jeden držet v ruce a druhý nechat nahozený se splávkem nebo na dně, v tom případě nezapomeňme na šňůru nebo tkaloun s karabinou, kterým prut zajistíme proti stáhnutí do vody rybou nebo jeho sklouznutí do otvoru v ledu při neopatrné manipulaci.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Budeme lovit "na dírkách"?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář